Соопштение до медиумите по повод потпишаниот меѓупартиски договор во посредство на ЕК

ПОДЕМ го поздравува донесувањето на договорот со кој се стави крај на политичката криза во Република Македонија. На овој начин се стави крај на безуспешните обиди на деструктивната опозиција предводена од СДСМ, за дестабилизација на државата, да внесе немир кај граѓаните, да внесе немир кај бизнисмените и со тоа да ја наруши веќе добро воспоставената бизнис клима и на тој начин да и наштети на економијата. Уверени сме дека на 24 април, граѓаните... Повеќе

ПОДЕМ 7 години

ПОДЕМ 7 години

7 години ПОДЕМ !Нека е честит и вековит! 12.07.2015 Повеќе

ПОДЕМ со повик до граѓаните на големиот семакедонски народен собир да придонесат за стабилноста на Македонија

ПОДЕМ со повик до граѓаните на големиот семакедонски народен собир да придонесат за стабилноста на Македонија

Партијата на обединети демократи на Македонија ги повика членовите на ПОДЕМ и сите граѓани на утрешниот големиот семакедонски народен собир да го дадат својот придонес за мир, стабилност, демократија и прогрес во Македонија. Партијата на обединети демократи на Македонија – ПОДЕМ, упатува повик, не само до членовите и симпатизерите на ПОДЕМ, туку до сите граѓани на РМ, во овие клучни моменти за нашата држава, сите до еден да го дадеме својот придо... Повеќе

ОО ПОДЕМ Битола се приклучи во крводарителската акција на Црвениот крст

ОО ПОДЕМ Битола се приклучи во крводарителската акција на Црвениот крст

,,Крводарителството се темели на принципите на доброволност, анонимност, бесплатност и солидарност. Само ваквите принципи обезбедуваат посигурна крв и крвни продукти. Со самото дарување на крв, крводарителот изразува највисок степен на солидарност сосите оние на кои таа им е потребна, без оглед на возраст, пол, раса, боја, национална и верска припадност. Крводарувањето е високо морален чин и чин за солидарност на секој здрав човек . Тој е чин ко... Повеќе

Трибина против злоупотребата на детскиот труд

Трибина против злоупотребата на детскиот труд

Предлози за зајакнување на законската регулатива во областа на заштита на децата, внесување на наставни дисциплини во основното образование за подигање на свеста кај децата од опасностите кои ги носи улицата . Битола 12.06.2015 ,хотел Милениум Повеќе

Организацијата на жени на ПОДЕМ - Битола се вклучи во одбележување на Меѓународниот ден за превенција од дрога!

Организацијата на жени на ПОДЕМ - Битола се вклучи во одбележување на Меѓународниот ден за превенција од дрога!

Организацијата на жени на ПОДЕМ - Битола се вклучи во одбележување на Меѓународниот ден за превенција од дрога! Трибина со д-р Стевче Бојаџиев, 26.06.2015 год ,хотел Милениум. Повеќе

ПОДЕМ со трибини низ Македонија, на тема "Функционална, а не деструктивна демократија"! (Центар за култура, Битола, 13.05.2015 - Велес 14.05.2015)

ПОДЕМ со трибини низ Македонија, на тема

ПОДЕМ со трибини низ Македонија, на тема "Функционална, а не деструктивна демократија"! Центар за култура, Битола, 13.05.2015 Членството и симпатизерите на ПОДЕМ синоќа на трибина во Битола дискутираа за актуелната политичко-безбедносна ситуација во Македонија. Претседателот на партијата Живко Јанкуловски рече дека потребна е функционална, а не деструктивна демократија каква што во моментов практикува опозицијата. Повеќе

ПОДЕМ: Опозицијата да покаже државнички однос и да прекине со протести

ПОДЕМ: Опозицијата да покаже државнички однос и да прекине со протести

Партијата на обединети демократи на Македонија - ПОДЕМ со голема загриженост ги следи денешните случувања во Куманово и апелира до сите граѓани на Република Македонија без разлика на својата етничка, верска и партиска припадност да биде осуден овој настан и комплетно со поддршка од сите да се надмине оваа ситуација. ПОДЕМ сака да истакне дека ја дава целосната поддршка на безбедностите сили во справувањето и расчистувањето на целиот случај со цел... Повеќе

ПОДЕМ најостро ги осудува постапките на сите обвинети во акцијата „Пуч“

ПОДЕМ најостро ги осудува постапките на сите обвинети во акцијата „Пуч“

Партијата на обединети демократи на Македонија - ПОДЕМ најостро ги осудува и искажува огромно незадоволство од постапките на сите обвинети во акцијата „Пуч“. ПОДЕМ сака да истакне дека е крајно неприфатливо и недолично да се користат уцени и закани кон државниот врв за да се реализираат лични интереси. Сакаме да истакнеме дека секоја соработка со странски тајни служби е недопустлива а најмалку преку соработката со нив да се прави обид за насилно... Повеќе

Соопштение: Подем прослави 6 години од своето постоење

Соопштение: Подем прослави 6 години од своето постоење

На следниот линк може да ја погледенете и изјавата на Претседателот на ПОДЕМ:  http://www.youtube.com/watch?v=1MrqbpKHue4 Повеќе

Соопштение: Одржан централен одбор на ПОДЕМ во Битола, 12.07.2014

Соопштение: Одржан централен одбор на ПОДЕМ во Битола, 12.07.2014

На 12.07. 2014 година се одржа Централен одбор на ПОДЕМ и притоа се избра нов извршен одбор. Повеќе

Митинг- Струга и Охрид, 14.04.2014 год.

Митинг- Струга и Охрид, 14.04.2014 год.

Претседателот на ПОДЕМ проф. д-р Живко Јанкуловски со свое обраќање на митингот во Охрид! Повеќе

13.04.2014 год.

13.04.2014 год.

Почитувани членови и симпатизери на ПОДЕМ,Ви Благодариме што масовно излеговте на гласање и го поддржавте кандидатот за претседател Проф. д-р Ѓорге Иванов со што покажавме дека сме за ПОДЕМ на Македонија ! Повеќе

Митинг - Скопје,05.04.2014 год.

Митинг - Скопје,05.04.2014 год.

Претседателот на ПОДЕМ со свое обраќање до македонскиот народ! Повеќе

Митинг - Куманово, 04.04.2014 година

Митинг - Куманово, 04.04.2014 година

Претседателот на ПОДЕМ со свое обраќање на митингот во Куманово, 04.04.2014 година! Повеќе

Митинг - Битола, 27.03.2014 год.

Митинг - Битола, 27.03.2014 год.

Во своето обраќање Претседателот на ПОДЕМ меѓу другото истакна: Затоа вечерва како Претседател на ПОДЕМ, како дел од Коалицијата „За подобра Македонија,, ја бараме вашата поддршка за вистинските вредности, за да го зачуваме она што овде го имаме со векови и со тоа богатство да станеме дел од големото европско семејетво. Да станеме дел од Европската Унија и Нато заедно со нашиот идентитет и вредностите кои не одликуваат. Но за тоа ни тре... Повеќе

Републиканска Алијанса на Македонија премина во ПОДЕМ

Републиканска Алијанса на Македонија премина во ПОДЕМ

Обединетоста е принцип на постоење и функционирање на Партијата на обединети демократи на Македонија – ПОДЕМ, зошто ние веруваме дека само обединета и сплотена Македонија е силна за да се соочи со сите предизвици на денешницата.Од денеска ПОДЕМ е уште посилен фактор на македонската политичка сцена зашто дел од ПОДЕМ стана и Партијата Републиканска Алијанса на Македонија. Централните одбори на двете партии донесоа одлука Републиканската Алијанс... Повеќе

ПОДЕМ со поддршка на кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р. Ѓорѓе Иванов

ПОДЕМ со поддршка на кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р. Ѓорѓе Иванов

Централниот одбор на ПОДЕМ донесе значајни одлуки по повод претседателските и предвремените парламентарни избори. Донесе одлука за формирање на централен изборен штаб на ПОДЕМ како и формирање на општински изборни штабови во сите 53 општински организации на ПОДЕМ. Најзначајно е дека централниот одбор заедно со претседателите и раководствата на општинските организации донесе одлука за поддршка на кандидатот за претседател на Република Македони... Повеќе

ПОДЕМ ГО ПОВИКУВА ВЕНИЗЕЛОС НА ДИЈАЛОГ ЗА ИМЕТО

 ПОДЕМ ГО ПОВИКУВА ВЕНИЗЕЛОС НА ДИЈАЛОГ ЗА ИМЕТО

Во пресрет на посетата на шефот на грчката дипломатија, Евангелос Венизелос на Македонија ПОДЕМ повикува на отпочнување на конструктивен дијалог за името. Иако, Венизелос јасно порача дека доаѓа како претседател на Советот на ЕУ, а не како вицепремиер и министер за надворешни работи на Грција, очекуваме дека токму од таа, ЕВРОПСКА позиција, ќе делува во духот на обединета Европа и ќе даде придонес за реашавање на спорот кој непотребно ја о... Повеќе

Трет конгрес (22.12.2013)

Трет конгрес (22.12.2013)

Во присуство на 600 делегати од сите општински организации на ПОДЕМ во Република Македонија,во Скопје, во хотелот Александар Палас се одржа Третиот конгрес на ПОДЕМ. Повеќе

5-то Годишно сообрание на ОО ПОДЕМ Битола

5-то Годишно сообрание на ОО ПОДЕМ Битола

Во присуство на делегати од сите месни организации на ОО ПОДЕМ Битола, во демократска и конструктивна атмосфера, беа избрани членови на Извршниот и Надзорниот Одбор, а се усвои и извештајот за работењето на ОО ПОДЕМ Битола! Напред, кон нови победи !!! Повеќе

8-ми Септември

8-ми Септември

По повод 8-ми Септември, Денот на независноста на Република Македонија, делегации на општинските организации на ПОДЕМ достојно оддадоа почит кон луѓето кои несебично го дадоа животот за независна и суверена Македонија! ОО ПОДЕМ Битола Повеќе

Годишно собрание на жени на OO ПОДЕМ Битола

Годишно собрание на жени на OO ПОДЕМ Битола

Синоќа во Битола се одржа годишното собрание на Организацијата на жени на ПОДЕМ на кое се избираше претседателство. Претседателот на партијата, Јанкуловски рече дека битолската општинска организација е една од најактивните. Повеќе

Годишен финансиски извештај (25.03.2013)

Годишен финансиски извештај (25.03.2013)

Врз основа на член 27 од Законот за финансирање на политичките партии, Партијата на Обединети Демократи на Македонија на ден 25.03.2013 го утврди Годишниот финансиски извештај на Партијата на Обединети Демократи на Македонија-ПОДЕМ за 2012 година, кој може да го погледнете на следниов линк:  http://db.tt/XPuf9UnQ Повеќе

ОО ПОДЕМ Битола со хуманитарна акција

ОО ПОДЕМ Битола со хуманитарна акција

Организацијата на жени на партијата на обединети демократи, денеска го доведе до крај донаторскиот хуманитарен проект за донирање на нова облека во установите каде се згрижени деца.  Заводот за рехабилитација на деца со општетен слух, каде се сместени деца на возраст од 4 до 16 години од целата земја, е задоволен од ваквиот вид на соработка, што е добредојдена за нивните штитеници.  Заводот за рехабилитација на деца со оштетен слух Кочо Рац... Повеќе

Вртење мазник во ОО ПОДЕМ Битола

Вртење мазник во ОО ПОДЕМ Битола

ОО ПОДЕМ Битола ја продолжува традиција за Св.Василиј, и оваа година членовите на ОО ПОДЕМ Битола заедно го одбележаа овај празник со традиционално вртење на мазник. Повеќе

ПОДЕМ со став за вчерашните случувања

ПОДЕМ со став за вчерашните случувања

Основа на секоја силна демократска земја е слободата на изразување, изнесување на сопствените ставови и мислења кои скоро секогаш ќе наидат на спротиставени и неистомисленици, но тоа незначи дека истите нетреба да се почитуваат. Партијата на Обединети Демократи на Македонија која будно ги следи настаните кои ја преплавија македонската јавност, настани кои го разнишаја и поткопаја интегритетот и суверенитетот на Маќедонија пред очите на светската ... Повеќе

ПОДЕМ за денот за борба против СИДАТА

ПОДЕМ за денот за борба против СИДАТА

ПОДЕМ од Битола денеска го одбележа 1-ви Декември денот за борба против сидата. Младината на ПОДЕМ во паркот кај градскиот часовник симболично со голема црвенка панделка и свеќи им даде подршка на болните лица и го повикаа надлежното министерство повеќе да води грижа за медицинската терапија и медикаментите кои им се потребни. Повеќе

Битола во ПОДЕМ

Битола во ПОДЕМ

ОО ПОДЕМ Битола организира трибина со тема: „Битола во ПОДЕМ“, на која битолчани имаа можност да се запознаат со идеите и плановите на ПОДЕМ за како Битола да стане подобро место за живеење. „ Тука сум бидејќи сакам да ги слушнам мислењата на битолчани за тоа каков сакаат да им биде Битола, ќе слушнат дека во Битола има толку многу квалитетни луѓе кои може да напрват многу за Битола.Ке истакнеме важни работи бидејќи ќе има присутни од регионот... Повеќе

ПОДЕМ за пензиите и пензионерите

ПОДЕМ за пензиите и пензионерите

„ Ние како партија која се залага за добродитот на секој, ја поздравуваме оваа одлука, но тука го поставуваме прашањето далитоа се прави на правилен начин, дали линеарното покачување е праведно за секој, дали покачувањето од 5% е доволно да се покријат трошоците за семејството и да се одговори на скапотијата која како бран никако да ја одмини нашата.земја, што треба да прават пензионерите додека да стигне ова покачување во март месец, како да с... Повеќе

Трибина во организација на ОЖ и ОМ ПОДЕМ Битола.

Трибина во организација на ОЖ и ОМ ПОДЕМ Битола.

Крокодилската дрога и Ханибал откако ги регистрираа во Србија, ја предизвика и македонката јавност. Загриженоста е присутна. На трибина во Битола ја отворија темата за оваа опасност, особено кај младината. „ Партијата на обединети демократи на Македонија е левичарска партија и во центарот на вниманието е социјалниот аспект на живеење, а посебен акцент се става на здравото семејство" вели весна Костадинова-Чагорски од ПОДЕМ. Во Македонија до... Повеќе

Пресконференција ОО ПОДЕМ - Битола 08,10,2012

Пресконференција ОО ПОДЕМ - Битола 08,10,2012

Пресконфенцијата е одржана како знак за подршка на жителите од населба Лавчански пат и с.Лавци, за решавање на патната и комуналната инфраструктура за овие населби. Повеќе

ПОДЕМ го одбележа Илинден

ПОДЕМ го одбележа Илинден

Денес, ПОДЕМ во знак на сеќавање на двата големи настани кои се случиле на овој датум и со кои се удрени темелите на македонската државност Илинденското востание од 1903 година кое било организирано од Внатрешната македонска револуционерна организација против Отоманската империја, и во текот на кое била прогласена република, и Првото заседание на АСНОМ од 1944 година, во текот на Втората светска војна, на кое се поставени основите на денешна Ре... Повеќе

ОО ПОДЕМ - Битола одбележа 4 години постоење на ПОДЕМ

ОО ПОДЕМ - Битола одбележа 4 години постоење на ПОДЕМ

На 12 јули пред 4 години се оформи партијат на обединети демократи – ПОДЕМ. Како единствена партија со седиште во Битола, сите свои активности ги започнуваат од Битола. Денеска својот јубилеј го одбележаа со корисниците на услугите на јавната установа старски дом. Претседателката на организацијата на жени на оваа партија објаснува зошто со старите лица, а не со забава. Донацијата што денеска ја однесоа ја окарактеризираа како најпотребнот... Повеќе

ПОДЕМ го прославува својот 4-ти роденден

 ПОДЕМ го прославува својот 4-ти роденден

ПОДЕМ го прославува својот 4-ти роденден    Повеќе

Прес конференција на ПОДЕМ- Јуни 2012 година

Прес конференција на ПОДЕМ- Јуни 2012 година

       Почитувани сограѓани!   Една од темелните програмски определби на Партијата на обединети демократи на Македонија (ПОДЕМ) е интеграцијата на Република Македонија во Европската Унија и НАТО. Но ова што денес се случува со Р. Македонија е практично невозможно да биде реализирана нашата заложба и заложбата на граѓаните на Р.Макединија, иако три години по ред добиваме препорака за отпочнување на преговорите за членство во ЕУ. Затоа овој пат ... Повеќе

Соопштение по повод 9ти Maj - Ден на Европа

Соопштение по повод 9ти Maj - Ден на Европа

      Почитувани граѓани, „Зависно од околностите во кои ќе биде градена, Европа ќе биде помалку или повеќе целосна. Ќе биде ли некогаш таква? Никој не може да каже. Тоа не е причина за одложување на напорите да се постигне заедништво. Акцијата е подобра од резигнацијата, а желбата за совршенство не е изговор за неактивноста“. Оваа легендарна изјава на еден од идеолозите и основоположниците на Европската Унија, поранешниот министер за надворешн... Повеќе

Соопштение: ПОДЕМ ја поздравува акцијата на МВР (02.05.2012)

Соопштение: ПОДЕМ ја поздравува акцијата на МВР (02.05.2012)

    Партијата на обединети демократи на Македонија – ПОДЕМ ја поздравува успешната акција на МВР со кои се изврши апсење на 20 осомничени лица за грозоморното убиство кај селото Смиљковци. Воедно ПОДЕМ ги поздравува припадниците на МВР за својата професионалност во  изведувањето на акцијата и целосната посветеност во откривањето на сторителите на убиството. ПОДЕМ ја изразува својата поддршка кон расветлување на случајот и сите вклучени во овој м... Повеќе

Прес конференција на ОО ПОДЕМ Велес (23.04.2012)

Прес конференција на ОО ПОДЕМ Велес (23.04.2012)

   ПОДЕМ со иницијатива за изградба на катна гаража со јавно-приватно партнерство во центарот на Велес Согледувајќи ја секојдневно ситуацијата и проблемот со кој се соочуваме како граѓани на Општина Велес со паркинг просторот во центарот на градот, Партијата на обединети демократи на Македонија – ПОДЕМ ја покренува оваа иницијатива до Градоначалникот и Советот на Општина Велес, со која нуди решение за проблемот со паркинг просторот со изградба ... Повеќе

Прес конференција на ОО ПОДЕМ Битола (07.04.2012)

Прес конференција на ОО ПОДЕМ Битола (07.04.2012)

   Прес конференција на ОО ПОДЕМ Битола, со г-ѓа Лидија Богдановска, член на Извршен Одбор, во прилог видео (ТВ Тера) http://www.youtube.com/watch?v=GlFrM7uSMZY&list=UU3Ylu4t0w-56mtjiNYJ2djw&index=6&feature=plcp Повеќе

Реформистичка партија(Србија) и ПОДЕМ потпишаа договор за соработка (25.03.2012)

Реформистичка партија(Србија) и ПОДЕМ потпишаа договор за соработка (25.03.2012)

    Претседателот на Реформистичката партија од Србија, Александар Вишниќ и претседателот на ПОДЕМ, Живко Јанкуловски, во Лесковац,  25.03.2012 година, го потпишаа договорот за соработка кој се заснова на заемно разбирање и ефикасна соработка помеѓу двете држави. Договорот исто го потпишаа и претседателите на општинските организации на Лесковац и Битола, Дејан Митиќ и Горан Николовски. Можете да погледнете и на следниот линк:  http://jugmedi... Повеќе

Жените од ПОДЕМ "за" поголема рамноправност 07.03.2012

Жените од ПОДЕМ

     http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=IfURljFHW48 Повеќе

ПОДЕМ со поддршка на договорот помеѓу Владата и ЗНМ

ПОДЕМ со поддршка на договорот помеѓу Владата и ЗНМ

      Партијата на обединети демократи на Македонија – ПОДЕМ го поздравува постигнатиот договор помеѓу Владата на Република Македонија и Здружението на новинари на Македонија за декриминализација на клеветата и ја изразува комплетната поддршка за донесување на Закон за граѓанска одговорност во кој точно ќе биде дефинирана навредата и клеветата. ПОДЕМ како партија која се залага за почитување на демократските вредности и слободата на медиумите, о... Повеќе

Новогодишна честитка 2012 год.

Новогодишна честитка 2012 год.

   Партијата на Обединети Демократи на Македонија-ПОДЕМ ви посакува Среќни Новогодишни и Божиќни празници! Повеќе

III-то годишно сообрание на организација на жени Битола

III-то годишно сообрание на организација на жени Битола

Организација на жени ПОДЕМ Битола, организира III-то годишно собрание на ден 16.12.2011 во конференциската сала на хотел Милениум Битола. Повеќе

СООПШТЕНИЕ ОД ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА НА ПОДЕМ - 06.12.2011 ГОДИНА

СООПШТЕНИЕ ОД ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА НА ПОДЕМ - 06.12.2011 ГОДИНА

ПОДЕМ ја поздравува одлуката на судот во Хаг донесена во наша полза. Ова е историска победа за Македонија. По долги години неправда, вистината конечно е на наша страна. Меѓутоа ова не е победа која создава победници и поразени туку напротив создава можност за продолжување на преговороите водени под покровителство на ОН. Ова е момент кога политичките партии треба да седнат на заедничка маса и да ја изградат националната стратегија во однос на... Повеќе

III- Годишно собрание на млади-Битола - 07.12.2011

III- Годишно собрание на млади-Битола - 07.12.2011

Младината на ПОДЕМ од Битола, на 07.12.2011 год со почеток во 18 часот, ќе го одржи III-тото Годишно Собрание, во Центар за култура - Битола ! Повеќе

Втор конгрес на ПОДЕМ - 27.11.2011 година

Втор конгрес на ПОДЕМ - 27.11.2011 година

          Партијата на обединети демократи на Македонија - ПОДЕМ го одржаII (вториот)  Kонгрес на 27.11.2011 год. (Недела) во сала "Мис Стон" - Прилеп со почеток во 12 часот ! Повеќе

СООПШТЕНИЕ ОД ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА НА ПОДЕМ - 11.11.2011 ГОДИНА

СООПШТЕНИЕ ОД ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА НА ПОДЕМ - 11.11.2011 ГОДИНА

Почитувани,   Најпрво ПОДЕМ сака да им честита на граѓаните на Општина Велес за организираниот протест и покажаната демократска и еколошка свест во кој бевме активно вклучени, со кој ПРОТЕСТ се искажа јасно волјата на велешани а тоа е топилница никогаш повеќе во Велес. Партијата   на обединети демократи на Македонија е против било какво рестартирање на Топилницата за олово и цинк во Велес.  ПОДЕМ е комплетно вклучен и активно учествува во сите... Повеќе

III Годишно собрание на ОO ПОДЕМ-Битола

III Годишно собрание на ОO ПОДЕМ-Битола

Почитувани членови, ОО ПОДЕМ Битола, ќе го одржи III - то Годишно Собрание во големата сала на хотел Епинал, 2 ноември 2011 год, 19 часот. По собранието, во просториите на ОО ПОДЕМ Битола ќе се одржи и пригоден коктел. Повеќе

Формирана нова Општинска организација на ПОДЕМ во Дебарца

Формирана нова Општинска организација на ПОДЕМ во Дебарца

 Претседател на Општинска организација Дебарца - Зоран Новески,  Секретар на Општинска организација Дебарца - Валентина Гиноска Повеќе

Централен Митинг Битола 01.06.2011

Централен Митинг Битола 01.06.2011

Битола 01.06.2011 на плоштад Магнолија во 19:30, ПОДЕМ ќе одржи централен митинг. Ќе бидат претставени кандидатите за пратеници од ИЕ5, и програмата „Патокази за ПОДЕМ на Македонија“ ќе биде презентирана пред граѓаните на Битола. Повеќе

ПОДЕМ со поддршка за приватниот сектор и развојот на бизнисот 31.05.2011

ПОДЕМ со поддршка за приватниот сектор и развојот на бизнисот 31.05.2011

   Денешната прес конференција на носителот на кандидатската листа во петтата изборна единица на ПОДЕМ, Живко Јанкуловски се однесуваше на програмските цели и проекти содржани во изборната програма, а кои се однесуваат на економијата и развојот на бизнисот во Република Македонија. Без радикални зафати во македонската економија, јакнеење на конкурентноста и силниот поттик на производство, посебно извозно ориентирано не е можно да се решат македо... Повеќе

Гостување на носителот од ИЕ1 на Амазон ТВ 31.05.2011

Гостување на носителот од ИЕ1 на Амазон ТВ 31.05.2011

Гостување на носителот од ИЕ1 г-дин Владо Кочовски на Амазон ТВ во 20h Повеќе

ПОДЕМ се залага за посуштинска децентрализација

ПОДЕМ се залага за посуштинска децентрализација

Во последниот период сведоци сме на нееднаквите вложувања од страна на централната власт во главниот град Скопје и неколку други фаворизирани градови, на сметка на сите други во државата!Се градат објекти, споменици, се уредуваат плажи, се купуваат нови автобуси. Само во Скопје! И тоа со нашите пари! Со парите од сите граѓани, од целата држава!Наспроти тоа- во Битола, Прилеп, Охрид, Ресен, Крушево и останатите градови што имаме ние? Имам... Повеќе

ПОДЕМ во СТРУМИЦА И ВАСИЛЕВО!

ПОДЕМ во СТРУМИЦА И ВАСИЛЕВО!

Партијата на обединети демократи на Македонија оствари средби со граѓаните на општините Струмица и Василево.   Програмата за настап на предвремените парламентарни избори ја претставија лидерот на партијата Живко Јанкуловски и носителот на кадидатската листа за пратеници во четвртата изборна единица Драган Димески.   Јанкуловски истакна дека ПОДЕМ нуди посебни решенија, особено во областа на економијата и земјоделството. ... Повеќе

Трибина посветена на образованието

Трибина посветена на образованието

Денес 24.05.2011 во салата за состаноци на хотел Милениум ПОДЕМ одржа трибина посветена на образованието по повод денот на нашите просветители Св. Кирил и Методиј. Професорот д-р. Живко Јанкуловски и проф. д-р. Благој Ѓоргиевски ги презентираа проектите кои се вклучени во програмата „Патокази за ПОДЕМ на Македонија“ од областа на образованието. „Ние со нашата програма нудиме решенија во образованието вистина е дека голем ... Повеќе

Кандидатите за пратеници на ПОДЕМ од ИЕ3 на средби со граѓани во Велес, Марино, Мралино, Белимбегово и Петровец 22.05.2011

Кандидатите за пратеници на ПОДЕМ од ИЕ3 на средби со граѓани во Велес, Марино, Мралино, Белимбегово и Петровец 22.05.2011

Кандидатите за пратеници на ПОДЕМ од ИЕ3, д-р Стојан Маролов и Бојана Димовска остварија средби со граѓаните во Велес, Мралино, Белимбегово и Петровец. На средбата со граѓаните им беше претставена Изборната Програма на ПОДЕМ “Патокази за ПОДЕМ на Македонија”, посебно беа претставени дел од мерките за намалување на казните, односно помалите фирми и малите семејни претпријатија со мал број на вработени кој остваруваат помал при... Повеќе

Кандидатите за пратеници на ПОДЕМ од ИЕ3 на средби со граѓани во Крива Паланка и Кратово 22.05.2011

Кандидатите за пратеници на ПОДЕМ од ИЕ3 на средби со граѓани во Крива Паланка и Кратово 22.05.2011

Кандидатите за пратеници на ПОДЕМ од ИЕ3, д-р Стојан Маролов и Бојана Димовска остварија средби со граѓаните во Крива Паланка и Кратово. Директно на граѓаните им беше претставена Изборната Програма на ПОДЕМ “Патокази за ПОДЕМ на Македонија”, особено внимание се посвети на делот од програмата за новата економска визија на ПОДЕМ за Македонија и вработувањето на соодветен, стручен и квалитетен кадар во сите институции и компании... Повеќе

Кандидатите за пратеници на ПОДЕМ од ИЕ3 на средби со граѓани во Пробиштип и Злетово 21.05.2011

Кандидатите за пратеници на ПОДЕМ од ИЕ3 на средби со граѓани во Пробиштип и Злетово 21.05.2011

Кандидатите за пратеници на ПОДЕМ од ИЕ3, д-р Стојан Маролов и Бојана Димовска денес остварија средби со граѓаните во Пробиштип и Злетово. Истовремено, заедно со кандидатот за пратеник од Пробиштип  беше отворен и Изборен Штаб во Пробиштип во близина на кружниот тек. Повеќе

ПОДЕМ помеѓу пазарџиите во Штип 20.05.2011

ПОДЕМ помеѓу пазарџиите во Штип 20.05.2011

ПОДЕМ го почна подемот кон власта. До Парламентот ќе оди не со големи митинзи, туку со искрени средби и разговори со граѓаните. Главниот адут на ПОДЕМ освен поддршката од граѓаните е програмата. Она што на народот им го нудиме е реално и остварливо, а не фиктивно  истакна  д-р Стојан Маролов, носител на листа на ПОДЕМ во ИЕ 3. Кандидатот за пратеник Тоше Тулиев, ја побара поддршка од граѓаните и најави дека кампањата ќе продолжи... Повеќе

прес-конференција на Д-р Стојан Маролов

прес-конференција на Д-р Стојан Маролов

Соопштение од одржана прес-конференција на Д-р Стојан Маролов, носител на ИЕ3 на 19.05.2011 ПОДЕМ стартува со изборната кампања во секоја изборна единица поединечно Чувствувам обврска пред своите сограѓани денес јавно да им се претставам како носител во третата изборна единица подржан од Партијата на Обединети Демократи на Македонија – ПОДЕМ.  Почитувани Штипјани, Покрај мене Д-р Маролов, на листата на кандидати н... Повеќе

ПОДЕМ со нов изборен штаб во Битола

ПОДЕМ со нов изборен штаб во Битола

Партијата на обединети демократи на Македонија (ПОДЕМ) денеска отвори нов изборен штаб во близина на автоперална Чеде, а по барање на граѓаните преставени се дел од мерките кои ПОДЕМ ѓи планира во образованието. „Во општината и другите градови од изборната единица 5 има потреба од санација на средни и основни училишта и на факултетите“ – рече Живко Јанкуловски, носител на листа во ИЕ 5. Дел од мерките и активности... Повеќе

21.05.2011 ПОДЕМ за младите

21.05.2011 ПОДЕМ за младите

Партијата на обединети демократи на Македонија (ПОДЕМ) денеска својата програма ја презентираше на Широк сокак. Акцентот денеска го ставија на мерките и активностите кои ги предвидуваат за младите. -Во политичката платформа има проекти за афирмација на младите во општественото живеење. Се залагаме за подобрување на квалитетот на образование и намалување на невработеноста со тоа што младите ќе се вработуваат каде што заслужуваат – ре... Повеќе

19.05.2011 БИТОЛА: СОБИР СО ГРАЃАНИТЕ ОД НОВА БИТОЛА

19.05.2011 БИТОЛА: СОБИР СО ГРАЃАНИТЕ ОД НОВА БИТОЛА

ПОДЕМ одржа собир со граѓаните од Нова Битола, пред супермаркетот ВЕРО во оваа област. На собирот беа промовирани кандидатите за пратеници на ПОДЕМ од Битола, како и делови од програмата на ПОДЕМ за овие избори, а на присутните им се обрати и претседателот на ПОДЕМ и носител на листа во изборната единица 5, проф. д-р Живко Јанкулоски. Повеќе

19.05.2011 БИТОЛА: СРЕДБА СО ДУЌАНЏИИТЕ И ПАЗАРЏИИТЕ ВО НОВИОТ ПАЗАР

19.05.2011 БИТОЛА: СРЕДБА СО ДУЌАНЏИИТЕ И ПАЗАРЏИИТЕ ВО НОВИОТ ПАЗАР

Носителот на листа во 5-тата изборна единица од ПОДЕМ Живко Јанкуловски и дел од членството на оваа партија, денеска ги посетија тезгаџиите и дуќанџиите во Новиот пазар. Ги сослушаа проблемите на земјоделците и им ги посочија проектите од нивната програма. „Комплетно имаме проекти во областа на земјоделството, за субвенционирање, за производство и за пласман на земјоделските производи. Едноставно, земјоделецот воопшто не треба да бид... Повеќе

18.05.2011 БИТОЛА: ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА БЕЗВИЗНИОТ РЕЖИМ

18.05.2011 БИТОЛА: ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА БЕЗВИЗНИОТ РЕЖИМ

Подготвениот предлог на Европската комисија за воведување на механизми за суспендирање на безвизниот режим за Република Македонија, предизвика загриженост во редовите на ПОДЕМ, особено поради фактот што овој предлог за прв пат се разгледува во досегашната практика на ЕУ. „Членството на Република Македонија во ЕУ и НАТО е еден од врвните стратешки приоритети за државата и нејзините граѓани, при што безрезервно ја поддржуваме евр... Повеќе

17.05.2011 ДОЛНЕНИ: СРЕДБИ СО ГРАЃАНИ ВО БЕЛО ПОЛЕ И БРАИЛОВО

17.05.2011 ДОЛНЕНИ: СРЕДБИ СО ГРАЃАНИ ВО БЕЛО ПОЛЕ И БРАИЛОВО

Претседателот на ПОДЕМ и носител на листа во изборната единица 5 имаше средби со граѓаните од населените места Бело Поле и Браилово. Повеќе

ПОДЕМ меѓу пазарџиите

ПОДЕМ меѓу пазарџиите

Партијата на обединети демократи на Македонија (ПОДЕМ) денеска меѓу пазарџиите, меѓу земјоделците. Да разговараат со нив, да ги слушнат нивните проблеми, но и да им го презентираат делот од изборната програма кој се однесува на земјоделството. -Ние предлагаме нов модел на субвенционирање, непартиско менаџирање со средствата, зголемување на субвенциите за 4 години околу 20-30% - рече Живко Јанкуловски, носител на листа. ПОДЕМ пр... Повеќе

16.05.2011 Отворен уште еден Штаб во Велес

16.05.2011 Отворен уште еден Штаб во Велес

ОО ПОДЕМ Велес денес во рамките на својата кампања, како и поради потребата на граѓаните за поголема информираност за актинвостите на ПОДЕМ отвори уште еден Штаб во Велес на улица Игманска. Истовремено, кандидатите за пратеници од Велес остварија средба со граѓаните на која презентираа дел од изборната програма Патокази за ПОДЕМ на Македонија. Повеќе

16.05.2011 Велес населба Тунел

16.05.2011 Велес населба Тунел

Дела, не зборови !!! Денес, Партијата на Обединети Демократи на Македонија покажа дека е поинаква опција, која на граѓаните им нуди дела , а не зборови. Денес, Организацијата на Млади на ПОДЕМ од Велес се појави на локација во населба Тунел, со симболика  да се исчисти ѓубрето од политичката сцена,  им помогна на своите сограѓани, соседи и пријатели да го исчистат ѓубрето на нивната улица. Денес,  кандидатите за пратеници на ПОДЕМ... Повеќе

15.05.2011. Средби со граѓани во Долно Дупени, Сливница и Подмочани, општина Ресен

15.05.2011. Средби со граѓани во Долно Дупени, Сливница и Подмочани, општина Ресен

Средби со граѓани во Долно Дупени, Сливница и Подмочани, општина Ресен. На оваа средба со граѓаните беа презентирани проектите од програмата за земјоделието и руралниот туризам. Повеќе

15.05.2011 Струга

15.05.2011 Струга

Промоција на изборната програма и кандидатите за пратеници  во општина Струга. Кандидатите за пратеници од охридско- струшкиот регион и носителот на Листата на 5- та изборна единица се претставија пред присутните на промоцијата, а проф. д-р. Живко Јанкуловски ги истакна клучните точки од програмата „Патокази за Македонија“. Повеќе

15.05.2011 Смолево

15.05.2011 Смолево

По повод верскиот празник Св. Атанасиј Велики, претседателот на ПОДЕМ и носител на изборна листа во ИЕ 5, проф. д-р Живко Јанкулоски присуствуваше на празнувањето во црквата во Смолево, Битола. Повеќе

14.05.2011. Средби со граѓани во Лажани и Заполжани, општина Долнени

14.05.2011. Средби со граѓани во Лажани и Заполжани, општина Долнени

Во вечерните часови, претседателот на ПОДЕМ и носител на изборна листа во ИЕ 5, проф. д-р Живко Јанкулоски оствари средби со граѓани од селата Лажани и Заполжани, општина Долнени. На средбите се презентираа делови од изборната програма на ПОДЕМ, посебно за земјоделието и социјалната политика. Повеќе

14.05.2011 Присуство на проф. д-р Живко Јанкуловски на прославата на Светскиот ден на Власите

14.05.2011 Присуство на проф. д-р Живко Јанкуловски на прославата на Светскиот ден на Власите

Претседателот на ПОДЕМ и носител на изборна листа во ИЕ 5, проф. д-р Живко Јанкулоски присуствуваше на прославата на Светскиот ден на Власите која што се одржа во дворот на црквата Св. Ѓорѓи, во с. Магарево, битолско. Потоа, околу пладне, следуваше прошетка и средби со граѓани низ Широк Сокак.   Повеќе

Конвенција на ПОДЕМ во Битола 12.05.2011

Конвенција на ПОДЕМ во Битола 12.05.2011

„ ПОДЕМ е на сите, ги обединува сите кои сакаат македонскиот граѓанин да го видат вработен, образован, социјално и здравствено сигурен, да го видат среќен и задоволен. Делувањето на ПОДЕМ се базира врз демократските принципи и почитување на индивидуални ставови" Повеќе

ПОДЕМ го потпиша Кодексот за Фер и Демократски Избори

ПОДЕМ го потпиша Кодексот за Фер и Демократски Избори

По вчерашната реакција на Партијата на Обединети Демократи на Македонија – ПОДЕМ во однос на организирањето на потпишувањето на Кодексот за Фер и Демократски Избори, од страна на Националниот Институт за Демократија беше иницирана средба. На средбата присуствуваше Претседателот на Партијата на Обединети Демократи на Македонија, г-дин Живко Јанкулоски и Директорот на Националниот Институт за Демократија, г-дин Крис Хенсшоу. Јасно... Повеќе

Кандидати за пратеници на ПОДЕМ

Кандидати за пратеници на ПОДЕМ

ИЕ1 1. Владимир Кочовски - Скопје 2. Драги Митковски - Скопје 3. Јованка Ефтимова - Скопје 4. Игор Илиев - Скопје 5. Трајче Лазаревски - Скопје 6. Елена Ѓорѓевич - Скопје 7. Александар Урдаревски - Скопје 8. Музафер Исмаил - Скопје 9. Ивана Цветкова - Скопје 10. Љупчо Илиев - Скопје 11. Елизабета Димитријевиќ - Скопје 12. Младен Сарџовски - Скопје 13 .Боби Митревски - Скопје 14. Ласте Спасовски - Скопје 1... Повеќе

Носители на листи

Носители на листи

Партијата на Обединети Демократи на Македонија, денес ги објави имињата на носителите на листите на кандидати. Во првата изборна единица носител на листата е Владимир Кочовски, во двојката носител е Мицко Дудучки, за третата изборна единица, ПОДЕМ се одлучи за Стојан Маролов. Носител на листата во четвртата изборна единица е Драган Димески, а во петтата, Живко Јанкулоски.  Промовирање на кандидатските... Повеќе

Конвенција

Конвенција

Почитувани членови, симпатизери и граѓани на Република Македонија, ПОДЕМ Ве поканува да присуствувате на КОНВЕНЦИЈАТА на која ќе бидат претставени носителите на пратеничките листи на ПОДЕМ по повод предвремените парламентарни избори 2011!  Дата: 11.05.2011 (среда) Место на одржување: Центар за култура - Битола Почеток: 20 часот                                                                   ПОДЕМ ЗА МАКЕДОНИЈА! Повеќе

Прес-конференција минимална плата

Прес-конференција минимална плата

Соопштение: Прес – Конференција на г- дин Живко Јанкулоски, претседател на ПОДЕМ- Барање за воведување на минимална плата – 60% од просечната плата исплатена минатата година (01.05.2011)  Партијата на Обединети Демократи на Македонија - ПОДЕМ им го честита први мај празникот на трудот на сите оние работници кои макотрпно работат и ги издржуваат своите семејства. Со оглед на фактот дека во Република Македонија стапката ... Повеќе

Средба со граѓани-с.Ропотово

Средба со граѓани-с.Ропотово

Соопштение:Средба со граѓани на ПОДЕМ во с.Ропотово,општина Долнени Ве известуваме дека Општинската Организација на Партијата на Обединети Демократи на Македонија – ПОДЕМ од  Долнени, денес во Сабота (30.04.2011) организира средба со граѓани во старото училиште со почеток во 20.00 часот. На трибината ќе присуствуваат членови на Извршниот Одбор на ПОДЕМ и претседателот г-динот Живко Јанкулоски. Повеќе

Избори 2011

 Избори 2011

Соопштение: Партијата на Обединети Демократи на Македонија - ПОДЕМ на вчерашната седница на Централниот Одбор донесе одлука  за самостоен настап. Одлуката беше донесена со акламација ПОДЕМ на изборите ќе настапи со слоганот ПОДЕМ за МАКЕДОНИЈА и изборната кампања ќе ја води со цел на граѓаните да им понуди една поразлична политичка опција. Кампањата ќе се води преку директни средби со граѓаните, без некои помпезности и залудно тр... Повеќе

Велигденска честитка

Велигденска честитка

Честитка до граѓаните по повод Велигденските празници    Партијата на Обединети Демократи на Македонија – ПОДЕМ на граѓаните од христијанската вероисповест им посакува среќни и бериќетни Велигденски празници.  Велигденските празници да бидат повод за зајакнување на соживотот и толеранцијата меѓу луѓето, за што повеќе почитување и разбирање и овие денови да ни донесат радост, семејно спокојство и духовен мир. Во христијанскат... Повеќе

Трибина Валандово

Трибина Валандово

Соопштение:Партиска Трибина на ПОДЕМ во Валандово Ве известуваме дека Општинската Организација на Партијата на Обединети Демократи на Македонија – ПОДЕМ од Валандово, денес во Четврток (21.04.2011) организира партиска трибина во Пионерски Дом со почеток во 19.00 часот. На трибината ќе присуствуваат членови на Извршниот Одбор на ПОДЕМ и претседателот г-динот Живко Јанкулоски. Повеќе

Tрибина Лозово

Tрибина Лозово

Соопштение: Партиска Трибина на ПОДЕМ во Лозово  Ве известуваме дека Општинската Организација на Партијата на Обединети Демократи на Македонија – ПОДЕМ од Лозово, денес Среда (20.04.2011) организира партиска трибина во Дом на култура во Лозово со почеток во 19.00 часот. На трибината ќе присуствуваат членови на Извршниот Одбор на ПОДЕМ и претседателот г-динот Живко Јанкулоски. Повеќе

Трибина Штип

Трибина Штип

Соопштение:Партиска Трибина на ПОДЕМ во Штип Ве известуваме дека Општинската Организација на Партијата на Обединети Демократи на Македонија – ПОДЕМ од Штип, одржа партиска трибина во салата на општина Штип на (15.04.2011) во Петок со почеток во 19.00 часот. На трибината присуствуваа членови на Извршниот Одбор на ПОДЕМ и претседателот г-динот Живко Јанкулоски. Повеќе

Демант-СДУ

Демант-СДУ

Демант по повод изјавите на претседателот на Социјалдемократската унија Лазар Еленовски (10.04.2011) Изненадени сме од прес-конферецијата на Лазе Еленовски за преминот на членови  на ПОДЕМ, затоа што оние луѓе кои ги претставува како членови воопшто не се членови на Партијата на Обединети Демократи на Македонија. Во интерес на вистината и информирање на јавноста, ПОДЕМ ве информира дека Ванчо Чабуковски и Благоја Марковски се разрешени од ... Повеќе

Tв Објектив-Битола

Г-ѓа Јованка Ефтимова - претседател на Организација на жени на ПОДЕМ и г -ца Бојана Димовска - портпарол на ПОДЕМ гости во Тв Објектив, Орбис Тв Битола (29.03.2011). Повеќе

Ден на дрво

Ден на дрво

ПОДЕМ по седми пат во акцијата “Денот на дрвото – засадија својата иднина” (31.03.2011) Членовите од  50-те општинските организации на ПОДЕМ ширум Република Македонија активно се вклучија во акцијата “Денот на дрвото”. Повеќе

Општинска-Василево

Општинска-Василево

Соопштение: Формирана 50-та општинска организација на ПОДЕМ во Василево (25.03.2011) Ве известуваме дека Партијата на Обединети Демократи на Македонија – ПОДЕМ основаше уште една општинска организација, станува збор за општинска организација Василево. За Претседател на Општинската Организација е избран г-дин Бранко Божинов. Истовремено се избра Извршен и Надзорен Одбор на општинската организација. На основањето на општинската ор... Повеќе

Прес-конференција Струга

Прес-конференција Струга

Прес Конференција на ОО ПОДЕМ- Струга (22.03.2011)  За прв пат во парламентарниот живот во Струга, ПОДЕМ формира три таканаречени урбани изборни штабови, во градот Струга, кои ќе ги опфаќаат колективните стамбени згради. ПОДЕМ, Струга наредната недела свечено ќе ги промовира своите партиски простории од каде ќе се координираат сите предизборни и изборни активности.  Партијата на Обединети Демократи на Македонија како силен политич... Повеќе

ЦИШ

ЦИШ

     Соопштение                             Избран е Централен Изборен Штаб на ПОДЕМ Ве известуваме дека Партијата на Обединети Демократи на Македонија – ПОДЕМ го избра својот Централен Изборен Штаб. За Шеф на Изборниот Штаб е избран г-дин Драган Димески, заменик шеф на изборниот штаб г-дин Владимир Кочовски. Дополнително во рамки на штабот се формираа следниве сектори:         1.      Правен Сектор – Љупчо Илиев      ... Повеќе

Нагоричане-соопштение

Нагоричане-соопштение

     Соопштение: Избрани органи во општинската организација Старо Нагоричане(20.03.2011)                                                         Ве известуваме дека Општинската Организација на Партијата на Обединети Демократи на   Македонија – ПОДЕМ од Старо Нагоричане во Неделата (20.03.2011) избра свои нови органи. За Претседател на Општинската Организација е избрана г-ѓа Лиле     Томевска. Истовремено се избра нов Извршен и На... Повеќе

Прес-конференција

Прес-конференција

Членството на опозициските партии  преминува во ПОДЕМ (13.03.2011) Партијата на Обединети Демократи на Македонија предвиде и бараше многу порано од сите политички партии предвремени избори. Од самото формирање ПОДЕМ е постојано на терен формирајќи ги општинските организација и инфраструктура и во овој момент сме во полна кондиција за наредните избори. Избран е Централен Изборен Штаб чиј шеф е Драган Димески, заменик шеф Владо Кочовски, кој... Повеќе

Proba

Proba

                var s1 = new SWFObject('http://static.makedonija24.mk.dl1.ipercast.net/theme/makedonija24/flash/player-5-1.swf','player4','480','270','9');   s1.addParam('allowfullscreen','true');   s1.addParam('allowscriptaccess','always');   s1.addParam('wmode','opaque');   s1.addParam('flashvars'... Повеќе

8-Март

8-Март

   Одбележан меѓународниот ден на жената 8- ми Март Општинската организација на ПОДЕМ во Велес во центaрот на градот на понежниот пол им го честиташе празникот со цвет и осмомартовска честитка. ,, Жената ја има главната улога во општеството таа се грижи како мајка, сопруга .Жената треба да биде застапена во секој дел од општеството, со своите активности. Па токму затоа на несекојдневен начин одлучивме преку цвет и честитка на наш... Повеќе

Прес

Прес

Прес Конференција “ ПОДЕМ на избори со минимум 5 пратеници” (27.02.11): Почитувани медиуми, Ова е тежок период за Македонија. Партијата на Обединети Демократи на Македонија – ПОДЕМ нема хипотеки кон никого и токму затоа повикуваме на разум во овие моменти, кој очигледното некои од лидерите го изгубија. Ние сме ДЕМОКРАТИ, неможеме и несмееме да прифатиме вакво неодговорно однесување кон сопствениот народ. Барањето на С... Повеќе

Прес_избори

Прес_избори

Најава за прес конференција: ПОДЕМ на наредните избори ќе освои минимум 5 пратеника! Почитувани,   Ве известуваме дека Партијата на Обединети Демократи на Македонија – ПОДЕМ денес (Недела 27.02.11) во 14.00 часот ќе одржи прес конференција по повод предвремените парламентарни избори. На прес конференцијата ќе бидат објавени анализите за бројот на пратениците на претстојните предвремени парламента... Повеќе

Демант_избори

Демант_избори

Демант по повод веста во весникот ВРЕМЕ (26.02.11): Вмровците се тепаат за изборните листи  Почитувани, Во денешното издание на весникот ВРЕМЕ (26.02.11) „Вмровците се тепаат за изборните листи“напишано од Ана Анастасовска, цитиран е претседателот на ПОДЕМ г-динот Живко Јанкулоски, во која се вели: “Слично размислуваат и во ПОДЕМ на Живко Јанкуловски. - Сметам дека ако одиме сами на изборите, можеме да о... Повеќе

Св. Трифун-Велес

Св. Трифун-Велес

    Акција за Св. „Трифун" Чаша вино од ПОДЕМ за велешани Од ПОДЕМ сметаат дека ова е добар начин да им се приближат на граѓаните. На акцијата денеска присувствуваше целото општинско раководство. Тие  огдовораа  на сите прашања кои им ги поставија велешани.  „Сметаме дека ова е добар начин да се доближиме до граѓаните. Денеска ќе им понудиме по една чаша вино, но  и по малку разг... Повеќе

Предвремени избори

Предвремени избори

Писмено соопштение:  Без условување на предвремените избори!                                                                                                                                                                  Почитувани,  Партијата на Обединети Демократи на Македонија - ПОДЕМ ја поздравува одлуката на Премиерот на Република Македонија за распишување на предвремени избори. ПОДЕМ е подготвена и со нетрпение ги очекува истит... Повеќе

Реакција-Кале

Реакција-Кале

Писмена реакција по повод настаните на скопското Кале  Почитувани,    Во изминативе денови бевме сведоци на континуирани манипулации на граѓаните на Република Македонија, без разлика на нивната верска и национална припадност. Потрагично е што во нив беа вклучени и високи функционери. Партијата на Обединети Демократи на Македонија - ПОДЕМ смета дека е сосема неопходно да се покрене постапка за политичка и друг вид на одговорност на... Повеќе

Централен одбор- Млади

Централен одбор- Млади

    Соопштение На ден 04-05.12.2010 година во просториите на хотелот Инекс Горица во Охрид, се одржа Политичка Академија за Организацијата на Млади на ПОДЕМ. Тематиката која беше опфатена се однесуваше на политичките партии, партиската инфраструктура и политичката идеологија. Посебен интерес кај присутните пробуди делот за партиската идеологија на ПОДЕМ. По завршувањето на Академијата се одржа Централниот Одбор на Организацијата на Млади ... Повеќе

Централен одбор-Д.Капија

Централен одбор-Д.Капија

       Соопштение  На ден 26.12.2010 година (Недела) во просториите на Винарија Еленов – Вила Марија во Демир Капија, со почеток во 11.00 часот се одржа Централниот Одбор на Партијата на Обединети Демократи на Македонија. На Централниот Одбор се изврши верификација на мандати на членови во ЦО, претседателот на ПОДЕМ проф. Д-р Живко Јанкулоски достави информација за едногодишната работа на ПОДЕМ и информација за соработката во ко... Повеќе

II Годишно собрание на Организација на жени-Битола

II Годишно собрание на Организација на жени-Битола

       Соопштение   Општинската организација на жени на ПОДЕМ – Битола на 23.12.2010 год (19 часот), во конференциска сала на Хотел Премиер, организираше Годишно Собрание. На Собранието присутвуваа 124 делегати од сите Месни организации на жени на ПОДЕМ Битола. Се донесоа следните одлуки: Повеќе

II Крводарителска акција- Битола

II Крводарителска акција- Битола

    Крводарителска акција во ПОДЕМ   По иницијатива на Организацијата на жени на ПОДЕМ - Битола, и со подршка на Црвен крст - Битола и Одделението за трансфузиологија од Клиничка болница - Битола, на 11.12.2010 год. во партиските простории по втор пат се одржа крводарителска акција,  во која голем број на членови масовно зедоа учество.  “Оваа акција е дел од многубројните хуманитарни активности на ОЖ ПОДЕМ Битола, кои се... Повеќе

II Годишно собрание на млади-Битола

II Годишно собрание на млади-Битола

Соопштение Општинската организација на млади на ПОДЕМ – Битола на 01.12.2010 год (18 часот), во НУ Центар за култура - Битола, организираше Годишно Собрание. На Собранието присутвуваа 176 делегати од сите Месни организации на млади на ПОДЕМ Битола. Се донесоа следните одлуки:   Повеќе

Прес

Прес

   Прес  ПОДЕМ: Црвенковски користи механизми за освојување на власта Претседателот на Партијата на обединети демократи на Македонија, Живко Јанкулоски истакна дека вчерашното сценарио во А1 ТВ е театар кој благодарение на СДСМ и целосната опозиција изгледало на државен удар. Повеќе на: http://www.kurir.mk/makedonija/partii/9477-PODEM-Crvenkovski-koristi-mehanizmi-za-osvojuvanje-na-vlasta   ... Повеќе

Трибина-КУ

Трибина-КУ

    Соопштение ОО ПОДЕМ- Куманово, денес на 22.11.2010 година, во 20:00h во Домот на културата "Трајко Прокопиев" организира трибина на тема "Здравството денес, што понатаму". На трибината учество ќе земат стручни лица од областа на здравството.     Повеќе

Акција-Ден на дрвото

Акција-Ден на дрвото

       Акција за пошумување " Ден на дрвото-засади ја својата иднина" Акцијата за пошумување „Ден на дрвото-засади ја својата иднина" по шести пат се одржа и на подрачјето на општина Битола. Се засадуваа околу 60 хектари кај месноста Бел камен со 240.000 садници од црн и бел бор, костен, јасен и багрем. Природата постои за нас и затоа секоја година ОО на ПОДЕМ се вклучува во заса... Повеќе

|| Годишно собрание

|| Годишно собрание

    Соопштение   Општинската организација на ПОДЕМ – Битола на 14.11.2010 год , во салата на Советот на општина Битола, организираше Годишно Собрание. На Собранието присутвуваа 164 делегати. Се донесоа следните одлуки:  Повеќе

13.11.2010

13.11.2010

       13.11.2010                                                                                     Делегацијaта на ПОДЕМ по иницијатива на претседателката на организацијата на жени на ПОД... Повеќе

Годишно собрание

Годишно собрание

     Соопштение                                             Општинската организација на ПОДЕМ-Битола го организира II-то Годишно Собрание. Настанот ќе се   одржи на ден 14.11.2010 год. (Недела) во салата на Советот на општина Битола со почеток во 12 h.    Повеќе

Хуманитарна акција

Хуманитарна акција

       Најава  Организацијата на жени на ПОДЕМ организира хуманитарна акција на ден 13.11.2010 (Сабота) за помош на семејството Кочоски (с.Бела Црква) чиј дом настрада од елементарна непогода. За подетални информации околу акцијата и за донирање може да се обратите кај претседателката на организaцијата на жени г-ѓа Јованка Михов.          &nbs... Повеќе

23.10.2010

23.10.2010

     23.10.2010 23 Oктомври -Ден кога почна македонската револуционерна борба со идејата за самостојна Република Македонија, денеска се одбележа во Битола од страна на почитувачите на овој историски податок. Претставници на ПОДЕМ  положија свежо цвеќе пред споменикот на борците од илинденското востание кај Центарот за култура. “Како што нашите револуционери, заедно и сложно застанаа зад идејата за об... Повеќе

11.10.2010

11.10.2010

11.10.2010     ОО ПОДЕМ - Битола го одбележа 11 Октомври - Денот на народното востание По повод 11 Октомври - Денот на народното востание, делегација на Општинската организација на ПОДЕМ - Битола положи свежо цвеќе на споменикот на НОАВМ во Битола и на споменикот на народниот херој Стив Наумов, а присуствуваше и на свеченото откривање на две нови спомен-бисти на народните херои од Битола Вангел Нечевски-Тунел... Повеќе